Notebook Platformu
Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi ve Destek Servisi

Dünya’nın en hafif 14″ laptop incelemesi: ASUS Expertbook B9

0
63 / 100

Evet, yeni bir ürün araştırma içeriği ile daha karşınızdayım. Bu sefer test masamızda ASUS tarafından tasarlanan Dünya’nın en hafif 14 inç laptop modeli bulunuyor. Tam model adı ASUS Expertbook B9450FA olarak adlandırıldığı gibi, yalnızca 870 gram ağırlığa sahip.

Evet, Dünya’nın en hafif modeli!

Başlık iddialı gelebilir ama, ASUS bu ürünü 870 gram ile sınırlandırarak, şuanda bu modelden daha hafif 14 inç ekrana sahip diğer model bulunmuyor. Ürünü ilk elime aldığımda da “bu ne abi, buna hiç bir şey koymamışlar mı? çok hafif bu.” yorumunu kendi kendime yapmıştım.

Ürünü kutusundan çıkarttıktan sonra mavi tasarımı, parmak izi bırakmayan yüzeyi ve nümerik yapıya sahip bir touchpad ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Klavye yönünde “chicklet” adı verdiği tuşlar kullanılmış. Tuşlar mekanik modeller gibi “çıt çıt” sesler çıkartmadığından kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Zaten tuşlar low profil ve arası da bir hayli açık.

Ekran

Ürün 14 inç 1920×1080 Full HD bir ekrana sahip. Ekran küçük, lakin kendi de çok küçük. Taşınabilirliği içeriğine esasen hiç değinmiyorum. Bu bir iş katagorisi cihaz. Birazdan teknik detaylar evresinde daha net değineceğim ama, ürün şıklığı ve iş katagorisi olması ile eş güdümlü kullanılabilirliği konusu ile ilgili “ben buradayım” diyen bir model. Zaten vatan dışında da Reddot 2020 mükafatını kazanmış bir cihazdan bahsediyoruz.

Ekran 4mm ince çerçevelere sahip. Herhangi bir video ya da görüntü açtığınızda çerçevelerin “yok denecek kadar az” olması görüntüye olan odağı daha da arttırmış. Hem de %94 ekran beden seviyesine sahip.

ASUS Expertbook B9450FA modelinde %sRGB bulunurken, IPS bir panel ile geliyor. Görüntü kalitesinin doğru renkler ile birleşmesi sonucu, aslında iyi bir seyir zevki yayınlayan ekrandan bahsediyoruz. Bu notebook modelinde film, grafik tasarım, 3D çizim ya da video izlemek gayet keyifli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.