Notebook Platformu
Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi ve Destek Servisi

En iyi 10 laptop işlemcisi! Taşınabilir güç

0

Taşınabilir bilgisayarlar günlük hayatta geniş kullanım kitlesine sahip. Bu modeller taşınabilir oldukları gibi yüksek performanslı da olabiliyor. Masaüstü modellerinde olduğu gibi en iyi 10 laptop işlemcisi sıralaması da dikkat çekiyor. Bir bilgisayarın merkez üssü olarak kabul edilen işlemcinin, (Central Processor Unit – CPU) mobil cihazlarda da kullanımı bulunuyor. Hazırladığımız laptop işlemcileri performans sıralaması içinde, günümüzde en yüksek performansı veren, yani en iyi laptop işlemcileri sizin için listeledik.

En iyi modelleri göreceğimiz bu liste için benchmark testini baz aldık. Böylelikle modellerin girdikleri teste göre sıralamasına odaklandık. Her bir model için performans testi, tek bir noktadan yapıldı. Bu da işlemcilerin sağlamış olduğu performans hakkında güvenilir bilgiyi ortaya çıkarıyor. Ayrıca daha önce de masaüstü ve sunucu bilgisayarlar için üretilen işlemciler için de bir sıralama hazırlamıştık.

En iyi 10 laptop işlemcisi hangileri?

Günümüzde bir dizüstü bilgisayarın fiyatı, aynı performansı verebilecek olan masaüstü modellerden daha pahalı olabiliyor. Ancak dizüstü bilgisayarların geliştirme ve üretim maliyeti daha yüksek olabiliyor. Ancak yine de en hızlı laptop işlemcileri incelendiğinde, masaüstü modellerine göre geride olduğu görülüyor.

Yine de günümüzde dizüstü bilgisayarlar birçok ihtiyacı karşılıyor. Daha az yer kaplaması, taşınabilir olması, iş için üretilmesi vb. birçok konu, dizüstü bilgisayarları avantajlı konuma getiriyor.

Bu modeller için üretilen donanımın neden daha az performans verdiği düşünülebilir. Buna birçok sebep sunulabilir. Ancak başlıca sebepler olarak dizüstü işlemcilerinin daha az enerji harcaması ve daha küçük olması gösterilebilir. Çünkü masaüstü bilgisayarlara ait işlemcilerin TDP (Thermal Desing Power) yani ısıl tasarım gücü daha az oluyor. Ayrıca daha küçük alanlarda işlemlerin yapılması da zor olabiliyor.

Ön bilgilerin ardından en iyi 10 laptop işlemcisi sıralamasına başlayalım. Listemizde hem Intel hem de AMD işlemciler bulunuyor. İki firmanın işlemcileri arasındaki rekabet oldukça büyük. Ek olarak, modeller hakkında temel özelliklere de her modelin başlığı altında bulabilirsiniz.

10. Intel Core i9-9980HK 

en iyi 10 laptop islemcisi tasinabilir guc 0 OkkONQpM

En iyi 10 Laptop işlemcisi listemize bir Intel modeliyle devam başlıyoruz. FCBGA1440 soket tipini kullanan işlemci, 8 çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip. İşlemci, 2.4 GHz temel çalışma hızına ve 5.0 GHz turbo çalışma hızına sahip. İşlemcinin, 45 W TDP değeri bulunuyor. Bu model de 14 nm fabrikasyon sürecine sahip.

DDR4 – 2666 MHz ve LPDDR3 – 2133 MHz desteği bulunan işlemci, en fazla 128 GB RAM’i destekleyebiliyor. 2019’un ikinci çeyreğinde piyasaya çıkan model, yapılan performans testinde 15.560 puan aldı. Listede 11. olan Intel Core i7-10875H, performans testinde 15.520 puan aldı. İki model arasında sadece 40 puan fark bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.